Székesfehérvár
- Település
- 2016. 10. 01. 14:07
- 2016. 10. 24. 16:27
- 4159
Székesfehérvár nevének eredetére kétféle magyarázat is lehetséges: az egyik szerint az uralkodóház egyes tagjainál, mint például az I. András krónikáiban is több helyen fellelhető „Fehér” előnévre, a másik szerint pedig a Géza fejedelem által épített korai királyi vár és palota építőköveire, vagy fehérre meszelt falaira utal. A Fehérvár utótaghoz csapódó Székes- előtag értelme a királyi székre, vagyis a trónra utalhat, valamint a fehér szó a város minden idegen nyelvű nevében megtalálható.
Nevének számtalan változata jelentőségére utal. A város neve latinul: Alba Regia, vagyis Királyi Fehér (Alba Regalis, Alba Regale, Alba Civitas, Civitas Albensis, Castrum Albense névváltozatok is ismertek), németül: Stuhlweißenburg, szlovákul: Stoličný Belehrad, szerbül: Stolni Beograd (Столни Београд), törökül: İstolni Belgrad, horvátul Stolni Biograd, lengyelül: Białogród Stołeczny vagy Białogród Królewski.
Székesfehérvár legelterjedtebb és egyben leginkább használatos ragadványneve a királyok városa jelző. Ez azzal magyarázható, hogy ha a várost említjük, akkor a középkoriMagyar Királyság királyi, világi és szakrális központjáról beszélünk. Itt őrizték a koronázási jelvényeket, a kincstárat, a levéltárat, és itt tartotta a király az országos törvénylátó napokat, valamint csak a fehérvári bazilikában megkoronázott király volt az ország törvényes uralkodója.
Székesfehérvár egyházi emlékekben való bővelkedését fémjelzi egy másik ragadványneve, a templomok városa. A középkorban mintegy harminc vallási jellegű épület állt rendelkezésére a katolikus egyház hívőinek. A vallási épületek alatt leginkább kápolnákat vagy kisebb templomokat értünk, hiszen az egész országban sem, nemhogy egy városon belül nem volt jellemző az, hogy hatalmas bazilikák sorakozzanak egymás mellett. A város gazdagságát hirdetve több templom nem csak egy toronnyal rendelkezett, a bazilikának például négy is volt. A múlthoz hasonlóan ma is mintegy harminc vallási épület található a városban, ebből nyolc a Belvárosban. Tizenhat közülük római katolikus templom, amiből négy kéttornyú, ezek közül pedig egy basilica minor és székesegyházi ranggal rendelkezik. Három templom református, egy evangélikus, egy ortodox, a többi pedig különféle imaház (adventista, baptista, pünkösdi, unitárius, izraelita).
Főleg az utóbbi években terjedt el a Szent István városa melléknév, mely a király és a város szoros kapcsolatából ered. Továbbá ismert még, mint a bajnokok városa és a fesztiválok városa. Előbbi a város élénk és sikeres sportéletére, utóbbi a pezsgő kulturális életre utal.
Képek és fájlok
Látnivalók (80 darab)
Összes

Feszületek és szakrális emlékhelyek útja


Római katolikus plébánia, Szent István király templom


Szentkirályszabadjai Református Templom és gyülekezet
Szálláshelyek (80 darab)
Összes
