Sarlós Boldogasszony templom

Farkasgyepű, Petőfi Sándor u.

Hornig Károly veszprémi püspök, egyben a község földbirtokosa építette homokkőből, a ma már műemlékkénk nyilvántartott templomot. Wojta Adolf építész tervezte, Gerle József és Gerle Károly kardosréti kőművesmester-testvérpár voltak a megalkotói. Steiner Rudolf festette a templom oltárképét, melynek témája: "A gyermeket váró Mária meglátogatja testvérét Erzsébetet". Helyben állították elő az épület kőanyagát. A torony küszöbszintjének tengerszint feletti magassága 384 méter.

Bejárata felett az építtető püspök színes címere látható. Belsejében az I. és II. világháborúban elesett hősök, polgári áldozatok márványemléktáblái találhatók (ÁGH Z. 1978.)
A templomot maga Hornig Károly püspök áldotta meg 1909. július 1-jén. Az I. világháború alatt az ország templomaiból elvitték a harangok egy részét, hogy ágyúkat öntsenek belőle. Ez a sors jutott osztályrészül a farkasgyepűi templomtorony és harangláb egy-egy harangjának is. A templomszentelés tiszteletére minden év július 2-án Sarlós Boldogasszony napján tartanak búcsút. Ezt megelőzően a falunak Szent Márton volt a védőszentje. Így aztán november 11-én is van egy búcsú. A II. világháború után hosszú évtizedekig az volt a gyakorlat, hogy a jákói plébános csak a két búcsú napján szolgáltatott Farkasgyepűn misét. Az utóbbi évtizedekben azonban már minden vasár- és ünnepnapon járhatnak a hívek istentiszteletre. Lelki gondozásukat 1979 áprilisa óta Mátrai Brúnó bakonyjákói esperes plébános végzi. A lakosság magáénak érzi a templomot. 1975-ben megoldották a fűtését, majd később a többszöri újrafestését. A hősök márvány tábláinak felállításához is anyagi segítséget nyújtottak.

Forrás: keptar.oszk.hu

'Sarlós Boldogasszony templom' cikk borítóképe
A térkép megjelenítéséhez hozzá kell járulnia a sütik kezeléséhez!

Látnivalók (80 darab)

Összes

Szálláshelyek (80 darab)

Összes

Szolgáltatások (80 darab)

Összes